Domowe mydło glicerynowe
Average rating0.0
Category DIY & Handicraft | Skills: Skill | Author: Joanna | Language : Language | Difficulty level : Medium | Time : 50min Share Take Challenge Add Activity

OPIS

Coraz częściej poleca się używanie mydeł glicerynowych ponieważ ma ono dużo lepszy wpływ na skórę od zwykłego mydła. Gliceryna ma właściwości łagodzące i wygładzające , a także zmiękczające naskórek. Piękne kolorowe mydełka glicerynowe można kupić w mydlarniach i sklepach, ale można je także zrobić samodzielnie w domu. Mydełka ręcznie robione mogą być idealnym prezentem. To działanie pokaże krok po korku procedurę stworzenia kolorowych domowych mydełek.

ETAPY

 1. Zbierz wszystkie niezbędne składniki do przygotowania brownie przed przystąpieniem do pieczenia
 2. Sprawdź różne receptury przygotowania buraczanego brownie
 3. Zaplanuj wszystkie etapy pracy nad brownie, pamiętaj, że część składników wymaga wcześniejszej obróbki (przygotowania)
 4. Upiecz buraczane brownie zgodnie z instrukcją 
 5. Udekoruj gotowe brownie wg własnego pomysłu i stwórz swój własny przepis

EFEKTY UCZENIA SIĘ

Nauczysz się: 

 • Obliczać  jednostki miar produktów spożywczych 
 • Dokonywać obliczeń dodawania i odejmowania
 • Przeliczać miarę, wagę i objętość składników w przepisie na wybrane jednostki miary

UMIEJĘTNOŚCI

Po zrealizowaniu aktywności uzyskasz następujące umiejętności:

 • Używać różnych jednostek miar  produktów spożywczych
 • Korzystać  z narzędzie internetowych takich jak np. kalkulator miar kuchennych 
 • Rozwijać swoje umiejętności gotowania
 • Dowiedzieć się jak wykonać brownie w innej wersji bezglutenowej 
 • Rozwijać umiejętności kreatywnego gotowania – tworzenie własnych produktów na bazie samodzielnie dobranych  składników 


KOMPETENCJE

 • Kompetencje czytania i pisania (uważne czytanie ze zrozumieniem przepisów, rozumienie i posługiwanie się nowymi pojęciami, konstruowania własnych przepisów kulinarnych)
 • Kompetencje matematyczne (liczenie, posługiwanie się prostymi narzędziami pomiarowymi, matematyczne myślenie - obliczenia związane z gotowaniem i pieczeniem, praktyczne sposoby określania części ½, ¼, itp.)
 • Kompetencje informatyczne (korzystanie z technologii społeczeństwa informatycznego,  posługiwanie się komputerem,  wyszukiwanie informacji w Internecie, krytyczne korzystanie z informacji zawartych w Internecie)
 • Kompetencje kreatywne
 • Planowanie i organizacja pracy

POTRZEBNE MATERIAŁY

 • Baza mydlana glicerynowa 
 • Barwnik w różnych kolorach
 • OLejek zapachowy 
 • Opcjonalnie dodatki: otręby, wysuszone płatki kwiatów, ziarna kawy, etc.
 • Garnek lub miska do rozpuszczenia gliceryny
 • Foremka np. silikonowa do muffinów lub ciasteczek, forma do ciast 

INSTRUKCJA

Przygotowanie - Zbierz wszystkich niezbędnych dostawców i składniki

1. Przygotuj materiały potrzebne do zrobienia mydła:

 • Gliceryna: sklepy rzemieślnicze sprzedają glicerynę, która jest bazą mydła, w stałych, topliwych blokach. Kup bloki czystej gliceryny, białej gliceryny lub innego koloru. Przejrzyste mydło glicerynowe zawsze wygląda trochę przezroczyste, bez względu na to, jaki kolor wybierzesz.
 • Olejki eteryczne. Sklepy rzemieślnicze sprzedają olejki eteryczne przeznaczone do stosowania w mydle glicerynowym. Możesz wybrać olej, co wolisz, np. olej z werbeny cytrynowej, olejek różany, olejek lawendowy, olejek z mięty pieprzowej lub inny olej, którego chcesz użyć do zapachu mydła.
 • Dodatki - Większość składników z pewnością znajdziesz we własnej kuchni. Twoje mydło może zawierać coś „specjalnego”, na przykład zioła (lawenda, rozmaryn, melisa), suszone, a następnie mielone skórki owocowe (jabłka, pomarańcze, cytryny, mango), jeśli chcesz, aby mydło miało właściwości łuszczące się, które możesz dodać zmielone i przesiane muszle z orzechami lub odrobiną zmielonej kawy.
 • Formy do mydła. Sklepy rzemieślnicze sprzedają wiele różnych rodzajów pleśni, od bardzo małych do bardzo dużych. Upewnij się, że otrzymujesz rodzaj pleśni, która nadaje się do mydła glicerynowego, która wyskoczy z formy zaraz po założeniu.

2. Wykonaj szybkie badania w Internecie, aby zobaczyć inną opcję wytwarzania mydła glicerynowego: jakiego rodzaju składniki lub olejki eteryczne można dodać do mydła, jakiego rodzaju formy można użyć do stworzenia różnych, interesujących kształtów mydła. W ten sposób możesz stworzyć własny przepis na ręcznie robione mydło.

Wykonanie:

1. Przygotowanie foremek do mydła. Możesz użyć silikonowych foremek do muffinów lub babeczek. Można też zrobić duży blok mydła w silikonowej  formie na ciasto i po zastygnięciu pociąć mydło w plasterki jak to robią w mydlarniach. Foremki powinny być czyste i suche.


2. Odmierzanie bazy glicerynowej: Oblicz, ile bazy glicerynowej potrzebujesz do przygotowania mydła. Możesz to zrobić w następujący sposób: sprawdź pojemność (w mililitrach) form, których będziesz używać. Jeśli forma ma pojemność 100 ml, to potrzebujesz 100g bazy glicerynowej do sporządzenia mydła. Używając 1 kg bazy glicerynowej, w tej formie zrobisz około 10 mydeł. Jeśli masz formy o pojemności 50 ml = 50 g, to przy użyciu 1 kg bazy zrobisz 20 mydeł. Aby zmierzyć pojemność z rozmiaru formy, należy pomnożyć wszystkie trzy wymiary (długość, szerokość, głębokość). Na przykład forma o wymiarach 5 cm x 6 cm x 2 cm = 60 cm3. Oznacza to, że będziesz potrzebował 60 g mydlanej bazy.
3. Topienie bazy glicerynowej. Możesz o zrobić na dwa sposoby:

 • Używając kuchenki mikrofalowej - umieść bazę glicerynową w plastikowym lub szklanym naczyniu, szczelnie przykryj folią i ogrzewaj w kuchence mikrofalowej przez pół minuty. W dalszej kolejności grzej ją w 15-sekundowych przedziałach do chwili całkowitego stopienia. Nie przegrzewaj, gdyż wówczas mydło straci kolor.
 • Za pomocą kąpieli wodnej – weź garnek z gorącą wodą.  Zanurz w garnku naczynie z hartowanego szkła lub stali nierdzewnej. Do naczynia dodaj bazę glicerynową i mieszaj do stopienia. Uważaj, by nie przegrzać, gdyż podobnie jak w przypadku kuchenki mikrofalowej, mydło straci kolor.

4.    Dodawanie składników pielęgnacyjnych i ozdobnych: 

Kolor 
Mydła mogą mieć niemal każdy kolor dzięki dodaniu sproszkowanych substancji (mika, pigmenty perłowe) lub rozpuszczonych w wodzie barwników.

Barwniki 
Jeśli marzy Ci się kolorowe mydło, dodaj do bazy kilka kropli rozcieńczonego barwnika kosmetycznego (barwniki są mocno stężone, więc łatwiej dozować je w formie rozcieńczonej). Pigmenty mogą być mieszane w celu uzyskania nowych barw, np. kolor zielony uzyskamy, gdy zmieszamy barwnik żółty z niebieskim. Dodawaj po jednej kropli barwnika mieszając, aż do uzyskania pożądanej barwy.

Pigmenty perłowe lub mika 
Używaj około 1/4 - 1/2 łyżeczki pigmentu na kilogram bazy glicerynowej. Zanim dodasz pigment do mydła, rozpuść go w małej ilości wody, oleju lub alkoholu. W ten sposób zapobiegniesz powstawaniu grudek, a w ostatecznym efekcie mydło będzie miało jednorodną barwę i strukturę.

Olejki eteryczne
Olejki eteryczne dodaje się z reguły w stężeniu 0,5-2% (5-20ml na 1 kg mydła). Najbardziej optymalne jest stężenie olejku w granicach 1%. Taka ilość nadaje już mydłu zapach, a bardzo rzadko prowadzi do niezgodności. Stężenia powyżej 2% mogą negatywnie wpłynąć na kolor.

Inne dodatki
mogą obejmować: peelingi (np. ziarenka kawy), miód, wyciągi ziołowe, olejki eteryczne, susz kwiatowy, itp. Po dodaniu tych składników bazę należy ochłodzić do 65 st. C, powoli mieszając, by zapobiec tworzeniu się pęcherzyków powietrza.

5.Wylewanie do formy
wlej ostrożnie stopioną i ochłodzoną bazę do formy. Aby pozbyć się nadmiaru pęcherzyków powietrza, możesz spryskać powierzchnię alkoholem (np. używając butelki z atomizerem). Poczekaj, aż masa zastygnie.

Pakowanie i przechowywanie
Gdy masa się ustabilizuje, mydło można usunąć z formy i wyciąć (jeśli używasz formy do ciasta). Ten proces będzie łatwiejszy, jeśli umieścisz formę w zamrażarce na 20 minut. Po wyjęciu mydło należy owinąć folią plastikową, aby była atrakcyjna przez długi czas.

Niektóre mydła mogą być dostosowane do różnych skór i kolorów włosów, na przykład:
Dla suchej skóry: Użyj herbaty z akacji lub koniczyny
Dla cery tłustej: Użyj herbaty z róż lub ogórka
Dla blondynki: Użyj herbaty z rumianku lub nagietka
Dla brunetek: użyj herbaty z liści malin lub rozmarynu

Inne przykłady:

https://pl.pinterest.com/skinplicitynw/handmade-glycerin-soap/?lp=true

https://www.wikihow.com/Make-Glycerin-Soap